Sir Alex Ferguson

Bir futbol inovatörü ve sağlam bir girişimci olduğunu düşündüğüm Sir Alex Ferguson ile ilgili kısa bir çalışma da burada.

Sir Alexander Chapman “Alex” FERGUSON

Doğum Tarihi : 31.12.1941
Doğum Yeri : Shieldhall Road, Govan, İskoçya

1966 yılında Cathy Holding ile evlenen Alex Ferguson üç çocuk babasıdır. Glasgow Rangers taraftarı olarak bilinmektedir.

Queen’s Park’ta 16 yaşında forvet olarak amatör futbol kariyerine başladı.

1960 yılında St. Johnstone’a transfer oldu. 1964 yılında Dunfermline’a imza attı. 1965-66 sezonunda İskoçya Ligi’nde 31 gol ile gol krallığına ortak oldu. £65.000’a Rangers’a transfer oldu ki bu, o güne kadar iki İskoç kulübü arasında gerçekleşen en büyük transfer ücretiydi. 1969-1970 sezonundan 1972-73 sezonuna kadar Falkirk’te oynadı. 1973-74 sezonunu ise Ayr United’da geçirdikten sonra aktif futbol yaşantısını noktaladı. Futbol oyuncusu olarak kupa kazanamamıştır.

East Stirlingshire, St. Mirren ve Aberdeen’de menajerlik yaptı. Aberdeen’de bir UEFA Kupa Galipleri Kupası dahil olmak üzere 10 kupa kazandıktan ve 1985 ile 1986 yılları arasında İskoçya Milli Takımı’nda eş menajerlik yaptıktan sonra 6 Kasım 1986’da, o günlerde zor bir durumda olan Manchester United’ın başına getirildi.

Manchester United’daki ilk sezonunda takımı sezonu 11. sırada tamamladı. Ertesi yıl ligi ikinci bitirdi. Ancak sonraki üç sene kovulmanın eşiğine kadar geldiği iddia edilen sezonlar yaşadı. Manchester United’daki ilk önemli başarısını 1989-90 sezonunda FA Cup’ı alarak kazandı. 1990-91 sezonundan UEFA Kupa Galipleri Kupası’nı finalde FC Barcelona’yı 2-1 yenerek kazandı. 1991-92 sezonunda ise ligi ikinci bitirdi. İngiltere 1. Ligi’nin Premier League adını aldığı 1992-1993 sezonunu ise şampiyon olarak tamamladı.

Sir Alex Ferguson yönetimindeki Manchester United, 1991-1992 sezonundan, Alex Ferguson’un emekli olduğu 2012-13 sezonuna kadar ligi ilk üç dışında bitirmedi. 1986-2013 yılları arasında ise 13 Premier League, 5 FA Cup, 4 Lig Kupası, 10 FA Charity/Community Shield Kupası, 2 UEFA Şampiyonlar Ligi Şampiyonluğu, 1 UEFA Kupa Galipleri Kupası, 1 UEFA Süper Kupası, 1 Kıtalararası Kupa, 1 FIFA Kulüpler Dünya Kupası olmak üzere 38 kupa kazandı. Dünya çapında Manchester United’ı bilinir hale getirdi, bir istikrar abidesi yarattı, altyapıdan dünyaca ünlü yıldızlar yetiştirilmesini sağladı.

Devamlı gözlem, amacı belirleme ve ona göre çalışma, kimseyi takımdan üstün tutmama, otoritesini sorgulatmama, hedefe göre antrenman yapma, her zaman kontrolü elinde tutma, doğru zamanda doğru şeyi söyleme ya da mesajı verme, en önemlisi de adaptasyondan asla vazgeçmeme özelliklerini ortaya koyduğunu kendisi bizzat söylemektedir.

Yıldız oyunculara dayalı bir sistemle menajerlik hayatına başladığı halde, git gide bir sistem üzerine inşa edilen takımlar kurgulamaya başlamıştır. Antrenmanların en ince ayrıntısına kadar kontrolü elinden bırakmayan bir yapıdan daha fazla “başkalarına sorumluluk veren ve sadece kontrol eden adam” statüsüne yönelmiştir. Zamana ayak uydurma konusunda çok başarılıdır, zira 1980’lerdeki futbol ile 2010’lardaki futbol arasında inanılmaz farklar olsa da o yine başarıya giden yolu bulabilmiştir. Yönetici konumunu sorgulamaya çalışan ve konumundan gelen saygınlığı yaralayan süper yıldızları (Ruud Van Nistelrooy gibi) yedek kulübesine göndermiş veya doğrudan kulüple ilişiğini kesmiştir. Yıldız yetiştirmede (Roy Keane, Paul Scholes, Ryan Giggs, David Beckham, Cristiano Ronaldo vb.) çok başarılı olduğu gibi zamanı gelince onları takımdan göndermede de çok başarılı olmuştur; yani takımına maddi anlamda da katkı sağlayan transferler gerçekleştirmiştir. 2000’li yıllardan itibaren birkaç yıldız, çok fazla sıradan oyuncu oynatarak başarılı olma prensibine sadık kalıp aynı zamanda sistemiyle başarılı olmuştur. Tüm özelliklerinin yanında Britanya’da hiç de iyi durumda olmayan Manchester United’ı bir dünya kulübü haline getirip bir istikrar abidesi yaratması en büyük özelliği olarak anılabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.